Hygge

S hygge literaturou jako by se roztrhl pytel. Nesnáším stádnost a tak jsem se jí plánovala vyhnout obloukem. Ale pak jsem si přiznala, že mě to zajímá, že celý život vlastně pasu po tom, být hygge, jen tomu říkám šťastná a vyrovnaná. Odůvodnila jsem si to tak, že úplně postačí, když se i nadále budu vyhýbat padesáti odstínům čehokoliv a kabelkám od Michaela Korse a tuhle hygge masáž si můžu dovolit. Vybrala jsem si knížku od Meika Wikinga. Je to taková milá malá knížka s přebalem, jako od Jurkoviče. A musím říct, že mě překvapila.

Autor pracuje v institutu na výzkum štěstí v Dánsku. Nevěděla jsem, že něco takového existuje a že mají Dánové na štěstí doslova patent a jsou dlouhodobě jeden z nejšťastnějších národů na světě.

Hygge se překládá na sta způsobů, pro mě je to prostě a jednoduše duševní pohoda. Což mi nikdy nezapadalo do permanentní tmy, zimy a depresivních detektivek plných uřezaných končetin, jak jsem sever vždycky vnímala. Ale je pravda, že od doby, co čtu TerezuInOslo, už se na tyhle země neumím dívat tak jednotvárně a duševní pohoda mi ve spojení s nimi začíná dávat smysl. A vám bude taky, pokud si přečtete tuhle knížku.

Mísí se v ní zajímavý kontext zvyků, které nás dnes dostávají do pohody s historií jejich vzniku a vývoje, vědecká fakta a průzkumy, zajímavé nápady, příjemná grafika a doslova útulné fotky.

Nejvíc mě zaujal fakt, že si nikdo neumí představit hygge bez svíček. Svíčky jsou jeho naprostý základ, ale přitom produkují saze, které mají více škodlivin, než vypouští auta a cigarety. Ví se to, ale nikdo to nechce slyšet a tak si otravujeme vzduch dál, především v těchto super ekologických zemích. Nemám ráda tyhle bio eko, nejím maso, agresivní světonázory, nic se nemá přehánět. Ale když jsem si představila, že by mi vyšlo nastejno si v pokoji zapálit, hodně jsem svíčky omezila a hodně po nich větrám. Berte jako takový drobný osobní tip.

Líbily se mi také různé druhy klasického severského osvětlení, na jejich design slyším. Potom recepty, které nikdy nevyzkouším, to je mi jasné už teď. Rozbor slov k tématu, jak se používají napříč světem. Nebo třeba originální vánoční zvyky.

Stará dobrá poučka zní, že má-li mít smysl, že jste něco četli, věnovali tomu čas, musíte si z toho vybrat a do života začlenit aspoň jednu věc. Často to nedělám, přijde mi to jako z příručky jak se stát úspěšným managerem za pět dní, ale tentokrát jsem si vybrala. Hygge je hrnek čaje v ruce, přeslazený dort, plápolající krb a tlustý barevný ponožky, ale ještě víc hyggee je mít vedle sebe rodinu, přátele, lidi, se kterýma je vám dobře a se kterými se o pocity hygge můžete dělit a tak je paradoxně násobit. A tak se zaměřím na přátele a rodinu a mezilidské vztahy a koupím si pétanque a budu vás nutit se socializovat, slibuji.

Hygge Meika Wikinga…

Pétanque

1 komentář: „Hygge

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s