Operitiv

Další kulturou jednou týdně byl Operitiv. K téhle příjemné talk show mě loni přivedla Adrianka. Já o ní předtím v životě neslyšela, a tak nějak přirozeně předpokládám, že vy taky ne, že na ni začnete chodit díky mně. O co vlastně jde?

Operitivy se pořádají ve Štencově domě. Už tento, původně tiskařský objekt, který navrhl architekt Otakar Novotný, stojí za pozornost. V době jeho vzniku si tu podávali dveře nejlepší umělci, a probíhal tu bohatý společenský život. Na to se podařilo až teď nedávno navázat Operu, které dalo dům dohromady. Po té smutné éře našich dějin, tedy aspoň té oficiální části, v něm totiž zůstaly nějaké ty architektonické zhovadilosti. Opero dům citlivě zrekonstruovalo, udělalo z něj coworkingové centrum. Těch je teď všude jako hub po dešti, ale jen málo takhle krásných, s duší. No a vyjma toho do něj zase dostali ty nejlepší osobnosti své doby a kolem nich vystavěli i můj společenský život.

Tak třeba moderátoři, úžasně inteligentní novinářka Veronika Sedláčková, milá profesionálka, vždycky připravená, otevírající zajímavá témata, a hájící genderovou vyváženost. A Ondřej Cihlář. Tak to je moje srdcovka, a ani si netroufnu vypsat, co všechno ten člověk dělá. Já sama ho nejdřív viděla jako to sympatické uličnické vyžle, které mě velmi záhy začalo fascinovat svým neběžným smyslem pro humor a rozsáhlými znalostmi. Když jsem se zběžně dívala, kdo to vlastně je, narazila jsem na Snídejte šampaňské. Jeho vlastní talk show. Díky ní jsem přišla nejen na top strop chlapa, jak už tu loni padlo, ale i na spoustu dalších inspirativních schopných lidí. To mě tedy zdrželo, ale nakonec jsem se, buzarem o zeď, vrátila k Ondřejovi. Vedle moderování se zajímá o nový cirkus, participuje na Letní Letné, napsal o současném cirkuse knížky.  Píše divadelní hry. Které pak režíruje ve svém divadle. A ještě si v nich sám účinkuje. Úplně ho vidím, jak po sobě i zamete, a jde se, zenově klidný, věnovat dalším aktivitám, na které jsem nevzpomněla, nebo mi zůstaly utajeny.

A hosté si s těmi dvěma nikdy nezadají, jsou to ty nejinteligentnější a nejvtipnější osobnosti ze všech možných oborů lidské činnosti. Vždycky vstřícně naladění něco pozitivního předat, nebo trpělivě vysvětlit.

Pro mě je to dokonalá příležitost si jednou měsíčně odpočinout v krásných prostorách se vší tou historií, s příjemnými lidmi, kteří vytváří jedinečnou atmosférou. Vždycky se dovím něco nového a zajímavého, potvrdím si spoustu starého a neměnného, zasměji se, a odcházím jako znovuzrozená. Když o tom tak přemýšlím, Operitiv je bez nadsázky Mikve mojí víry.

A tak vás asi nepřekvapí, že už mám lístky na Operitiv příští. Že už se na něj těším. A že budu ráda, když se tam potkáme. A jestli se potkáme, budu o to raději, když se mnou přijdete prohodit pár slov. Jsem ta, co vám drdolem brání ve výhledu, vždycky, všude, pořád.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s