pondělí 4. října 2021

Dnes mi začíná druhá dvoutýdenní dovolená tohoto roku. Všechny zajímalo, co budu dělat, kam pojedu, a byli poněkud zmateni, když jsem odpovídala, že budu uklízet a pracovat. Tak dlouhá dovolená asi holt vyžaduje něco zvláštního. Jen já jsem zvláštní taky. Nakonec tedy valná většina práce bude muset ustoupit přátelům, ale ten úklid, ten si dám.

Velký roční úklid, kdy v řádu dní projdu veškeré své věci, co mám doma a u rodičů. Ty v práci zatím čekají, až se vrátím do běžného provozu, a dostane se i na ně. Co můžu, vyhodím, nejsem zrovna sběratel. Co zůstává, musí být na svém místě a v perfektním stavu. Čím kratší je seznam věcí, co si chci pořídit, tím jsem spokojenější. Důležité je také zaměřit se na sebe. Kompletní rekonstrukce fyzické schránky za účasti odborníků. Pro mou psychiku jsou důležité vize. Nijak zvlášť konkrétní cíle, na kterých daný rok pracuji, abych se ve svých stavech nevracela, neničila, ani se zbytečně nerozkračovala do dalších oblastí. Mám je rozdělené do pěti kategorií. Zdraví, práce, peníze, vztahy a volný čas. A myslím, že se mi tak daří nic neopomíjet. Volně se mi přelévají z roku do roku, aniž by ve mně vzbuzovaly nepříjemné pocity. Kotví mě, ale k ničemu nezavazují. Jsou moje, a k nim mám i vlastní měřítko úspěchu, a nezájem o termínování a měření své práce.

Právě na tomhle je krásně vidět, jak se posunulo mé psychické zdraví, má životní spokojenost, vázaná na poznání toho, kdo jsem, a co dělám. Věřte, že roční je přídavné jméno, které můžu používat sotva dva roky. Dopracovala jsem se k němu přes úklidy měsíční, ale i týdenní či denní. Opravdu jsem podstatnou část života, kdykoliv jsem měla volnou chvíli, posedle dávala věci do pořádku. Až nedávno jsem si ale nad podrobným psychologickým testem od Verči uvědomila, že i toto je psychická porucha, která mě ovládala daleko víc, než maniodeprese, na kterou jsem se cele zaměřovala. Ukázalo mi to, že mám své psychické poruchy zděděné, byť rodiče samozřejmě na blázny nevěří. A především se mi tedy nesmírně ulevilo, že jsem si sama zvládla pomoct, a úklid je pro mě dnes zdravá a naplňující aktivita.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s